Świąteczna wędzonka

16 kwietnia 2014 Boże NarodzenieKolacjePrzekąskiŚniadaniaWielkanoc  Brak komentarzy

GD Star Rating
loading...

SONY DSC

Nie wyobrażam sobie świąt szczególnie Wielkanocnych bez domowych wędzonych wędlin, szynek, kiełbas, boczku… Zapach wędzonki wprowadza w  świąteczny nastrój, pyszności… Najważniejsze jest to, że wiemy jakich składników użyliśmy do wykonania domowej wędliny. Wędzenie nie jest łatwym procesem ale trening czyni mistrza. Spróbujcie a nie pożałujecie. Sposób peklowania mięsa pochodzi ze starych babcinych i maminych zapisków.

Jeśli do zapeklowania mięsa używasz zwykłej soli, dla różowego koloru mięsa możesz dodać saletry. Ilość zależy od ilości przygotowanego mięsa. Średnio ok 2 g na 10 kg mięsa.

Składniki:

 1. schab, szynka, boczek, karkówka – ok. 1,5 kg kawałki

Przyprawy:

 1. sól – ok. 4 dag na 1 kg mięsa lub możesz użyć gotowej peklosoli – ilość wg opisu na opakowaniu do danej ilości mięsa
 2. 1 główka czosnku
 3. ziele angielskie, liść laurowy, owoce jałowca
 4. 1 łyżka cukru

Przyprawy wraz z solą i czosnkiem utłucz w moździerzu. Natrzyj dokładnie mięso i ułóż w emaliowanym lub kamiennym naczyniu. Pozostaw na 24 h. Zagotuj wodę ok 2 litrów. Ostudź i zalej mięso tak aby całe było pod wodą. Naczynie umieść w chłodnym miejscu ok. 10 st C. Zostaw mięso przynajmniej 7 dni w przygotowanej solance obracając je co dwa dni. Po tym czasie Wyjmij mięso z zalewy, opłucz osusz, obwiąż sznurkiem lub siatką do wędzenia. Pozostaw w przewiewnym miejscu aby ociekło. Wędzić gorącym dymem min 5 godzin, drewnem olchowym i owocowym podsypując co jakiś czas owocami jałowca dla zapachu.

 KIEŁBASA JAŁOWCOWA – w sam raz do świątecznego koszyczka

Składniki:

 1. 1 kg łopatki wieprzowej
 2. 1 kg karkówki wieprzowej
 3. 1 kg boczku
 4. 0,5 kg słoniny
 5. jelita wieprzowe

Przyprawy:

 1. 6 dag soli lub peklosól ilość wg zaleceń z opakowania
 2. 1 główka czosnku
 3. 1 łyżka jałowca
 4. 1 łyżka cukru
 5. 2 łyżki czarnego pieprzu
 6. 1 łyżka gorczycy
 7. 1 szklanka zimnej wody

Przyprawy wraz z czosnkiem (oprócz gorczycy) utłucz w moździerzu. Łopatkę pokrój w kostkę 1×1 cm. Resztę mięsa zmiel w maszynce z sitkiem o dużych oczkach. Do mięsa dodaj gorczycę, przyprawy i wodę. Wyrabiaj długo i dokładnie, aż masa będzie bardzo kleista. Napełnij jelita. Rozwieś kiełbaskę do obsuszenia i peklowania najlepiej na noc. Wędzić na złtobrązowy kolor. ok 3-4 godzin. Następnie zostawić do obsuszenia lub sparzyć ok 15 min w temp. ok 80 st. C.

KIEŁBASA ŻYWIECKA

Składniki:

 1. 2 kg łopatki wieprzowej
 2. 2 kg karkówki wieprzowej
 3. 0,5 kg miękkiej wołowiny
 4. 0,5 kg słoniny
 5. grube osłonki

Przyprawy:

 1. 100 g peklosoli lub 2 dag soli na każdy kilogram mięsa
 2. 1 łyżka cukru
 3. 2 łyżki czarnego pieprzu
 4. główka czosnku
 5. 1 łyżka mielonej kolendry lub utłuczonej w moździerzu
 6. 1 łyżka mielonego kardamonu lub utłuczonego w moździerzu
 7. 1 1/2 szklanki zimnej wody

Łopatkę pokrój w kostkę ok 3×3 cm, resztę mięsa zmiel w maszynce o dużych oczkach. Czosnek przepuść przez praskę, dodaj wraz z przyprawami i wodą do mięsa. Dobrze wszystko wyrób aby mięso było kleiste. Napełnij osłonki o równej długości. Zostawić najlepiej na noc w przewiewnym miejscu do zapeklowania i obsuszenia. Wędzić ok 3 godzin gorącym dymem. Po uwędzeniu zostawić do wysuszenia lub parzyć 20 min w temp. 80 st. C.  Kiełbaska wychodzi przepyszna.

Zostaw odpowiedź

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>