Świąteczna wędzonka

GD Star Rating
loading...

SONY DSC

Nie wyobrażam sobie świąt szczególnie Wielkanocnych bez domowych wędzonych wędlin, szynek, kiełbas, boczku… Zapach wędzonki wprowadza w  świąteczny nastrój, pyszności… Najważniejsze jest to, że wiemy jakich składników użyliśmy do wykonania domowej wędliny. Wędzenie nie jest łatwym procesem ale trening czyni mistrza. Spróbujcie a nie pożałujecie. Sposób peklowania mięsa pochodzi ze starych babcinych i maminych zapisków.

Jeśli do zapeklowania mięsa używasz zwykłej soli, dla różowego koloru mięsa możesz dodać saletry. Ilość zależy od ilości przygotowanego mięsa. Średnio ok 2 g na 10 kg mięsa.

Składniki:

 1. schab, szynka, boczek, karkówka – ok. 1,5 kg kawałki

Przyprawy:

 1. sól – ok. 4 dag na 1 kg mięsa lub możesz użyć gotowej peklosoli – ilość wg opisu na opakowaniu do danej ilości mięsa
 2. 1 główka czosnku
 3. ziele angielskie, liść laurowy, owoce jałowca
 4. 1 łyżka cukru

Przyprawy wraz z solą i czosnkiem utłucz w moździerzu. Natrzyj dokładnie mięso i ułóż w emaliowanym lub kamiennym naczyniu. Pozostaw na 24 h. Zagotuj wodę ok 2 litrów. Ostudź i zalej mięso tak aby całe było pod wodą. Naczynie umieść w chłodnym miejscu ok. 10 st C. Zostaw mięso przynajmniej 7 dni w przygotowanej solance obracając je co dwa dni. Po tym czasie Wyjmij mięso z zalewy, opłucz osusz, obwiąż sznurkiem lub siatką do wędzenia. Pozostaw w przewiewnym miejscu aby ociekło. Wędzić gorącym dymem min 5 godzin, drewnem olchowym i owocowym podsypując co jakiś czas owocami jałowca dla zapachu.

 KIEŁBASA JAŁOWCOWA – w sam raz do świątecznego koszyczka

Składniki:

 1. 1 kg łopatki wieprzowej
 2. 1 kg karkówki wieprzowej
 3. 1 kg boczku
 4. 0,5 kg słoniny
 5. jelita wieprzowe

Przyprawy:

 1. 6 dag soli lub peklosól ilość wg zaleceń z opakowania
 2. 1 główka czosnku
 3. 1 łyżka jałowca
 4. 1 łyżka cukru
 5. 2 łyżki czarnego pieprzu
 6. 1 łyżka gorczycy
 7. 1 szklanka zimnej wody

Przyprawy wraz z czosnkiem (oprócz gorczycy) utłucz w moździerzu. Łopatkę pokrój w kostkę 1×1 cm. Resztę mięsa zmiel w maszynce z sitkiem o dużych oczkach. Do mięsa dodaj gorczycę, przyprawy i wodę. Wyrabiaj długo i dokładnie, aż masa będzie bardzo kleista. Napełnij jelita. Rozwieś kiełbaskę do obsuszenia i peklowania najlepiej na noc. Wędzić na złtobrązowy kolor. ok 3-4 godzin. Następnie zostawić do obsuszenia lub sparzyć ok 15 min w temp. ok 80 st. C.

KIEŁBASA ŻYWIECKA

Składniki:

 1. 2 kg łopatki wieprzowej
 2. 2 kg karkówki wieprzowej
 3. 0,5 kg miękkiej wołowiny
 4. 0,5 kg słoniny
 5. grube osłonki

Przyprawy:

 1. 100 g peklosoli lub 2 dag soli na każdy kilogram mięsa
 2. 1 łyżka cukru
 3. 2 łyżki czarnego pieprzu
 4. główka czosnku
 5. 1 łyżka mielonej kolendry lub utłuczonej w moździerzu
 6. 1 łyżka mielonego kardamonu lub utłuczonego w moździerzu
 7. 1 1/2 szklanki zimnej wody

Łopatkę pokrój w kostkę ok 3×3 cm, resztę mięsa zmiel w maszynce o dużych oczkach. Czosnek przepuść przez praskę, dodaj wraz z przyprawami i wodą do mięsa. Dobrze wszystko wyrób aby mięso było kleiste. Napełnij osłonki o równej długości. Zostawić najlepiej na noc w przewiewnym miejscu do zapeklowania i obsuszenia. Wędzić ok 3 godzin gorącym dymem. Po uwędzeniu zostawić do wysuszenia lub parzyć 20 min w temp. 80 st. C.  Kiełbaska wychodzi przepyszna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *