loading...
Ze zrobieniem sera podpuszczkowego zwlekałam i zwlekałam. Za bardzo nie wiedziałam jak go się robi, jak się do tego zabrać, skąd wziąć podpuszczkę. W końcu poszukałam, poczytałam, (m.in. natknęłam się na stronę blog.winoiser.com) zaopatrzyłam się w zestaw serowarski ze sklepu winoiser.com oraz mleko z bazaru „prosto od krowy” i zaczęłam produkcję sera. Zrobienie go w domowych warunkach jest bardzo proste i szybkie. Ser smakuje wyśmienicie, a przede wszystkim wiesz co jesz i z czego jest zrobiony. Potrzebujesz: świeżego mleka albo „prosto od krowy” albo takiego w woreczku z krótkim terminem ważności, mleko UHT nie nadaje się, kefir – czysty bez żadnych dodatków poza mlekiem i kulturami bakterii, podpuszczkę i chlorek wapnia, duży garnek, chustę serowarską, formy do sera lub durszlak, termometr kuchenny lub serowarski z podziałką od ok 20 do 100 °C (wszystko kupisz na winoiser.com) i ulubione dodatki – suszone pomidory, zioła, oliwki, czosnek, czarnuszka itp. Moim zdaniem minimalna ilość mleka to 5 litrów. Z tej ilości zrobisz ok 0,5 kg sera.
Przepis jest „zlepkiem” tego co przeczytałam w sieci, prasie i widziałam w TV na temat serów podpuszczkowych dojrzewających. W sumie to główne składniki są takie same, ilość dodatków zależy od ilości mleka – jak zalecają producenci. Niektórzy nie dodają chlorku wapnia jeśli używają mleka „prosto od krowy”. Ja bez chlorku jeszcze nie robiłam. Zostawiam ten eksperyment na inny czas. No ale bierzmy się do roboty.
Składniki:
- 5l świeżego mleka
- chlorek wapnia – wg ilości zalecanej przez producenta – zwykle jest to ok 1 g
- podpuszczka – wg ilości zalecanej przez producenta – zwykle 5 kropli
- 100 ml „czystego” kefiru
- ulubione zioła i dodatki: u mnie mniejszy z suszonymi pomidorami, a większy z płatkami czosnku i ziołami prowansalskimi
Solanka:
- 3 łyżki soli kamiennej – niejodowanej – na 1 litr przegotowanej chłodnej wody.
Wykonanie sera:
Kefir porządnie wstrząśnij, otwórz i zostaw w temp. pokojowej na ok 3 godz. Chlorek wapnia rozpuść w niewielkiej ilości przegotowanej wody (w temp. pokojowej) ok 100 ml. Mleko podgrzej do temperatury 37-40°C, ciągle mieszając, dodaj chlorek wapnia, kefir i podpuszczkę. Dokładnie wymieszaj i zostaw na ok 30 min. do wytworzenia skrzepu. Po tym czasie sprawdź czy skrzep jest zwarty, jeśli nie to odczekaj jeszcze trochę. Dalej skrzep należy rozdrobnić na małe kawałki ok 1×1 cm i pozostawić aby opadł na dno tak na kolejne 30 min. Następnie na sitko wyłożone chustą serowarską lub pieluchą tetrową wyjmij partiami skrzep dodając po każdej partii ulubione przyprawy – u mnie czosnek w płatkach, suszone pomidory i zioła prowansalskie. Dociskaj porządnie, ustaw formy z serem na kratce np. z piekarnika i zostaw aby ociekł. Dociskałam jeszcze kilka razy. Odwracaj ser co ok 2 godz. jeszcze ze 3 razy, po drugim odwróceniu zdejmij chustę, ser pozostaw w temp. pokojowej na noc. A następnie przygotuj solankę. Umieść ser w solance na ok 3 godziny. Tak naprawdę czas moczenia sera w solance zależy od wielkości przygotowanego serka oraz indywidualnego smaku. Po tym czasie osusz ser. Jest już gotowy do jedzenia. Możesz też odstawić aby dojrzał na najwyżej półce lodówki. Mój dojrzeć nie zdążył…